Korzyści ze stosowania lawendy jako zioła leczniczego są znane od tysięcy lat. Warto dowiedzieć się więcej o lawendzie i o tym, jak ta pachnąca roślina wpływa na sen i zdrowie.

Co to jest lawenda?

Lawenda to wieloletnia i wiecznie zielona roślina, występująca na całym świecie. Istnieje ponad 40 rodzajów lawendy. Jedną z najczęściej stosowanych w celach leczniczych odmian lawendy jest Lavendula angustifolia.

Niemal wszędzie, gdzie rośnie lawenda, występuje bardzo obficie. Jest to roślina, o której wiadomo, że szybko się rozprzestrzenia, przez co niektórzy uważają ją za chwast! Ta cecha to także zaleta lawendy, ponieważ jej hodowla w przydomowym zielniku będzie bardzo prosta. Ta roślina daje szereg korzyści dla organizmu człowieka. Kwiaty, liście i olejek eteryczny z lawendy są wykorzystywane jako naturalne leki. Lawenda może być przyjmowana doustnie (zwykle jako napar) jako środek wspomagający w leczeniu lęku, depresji, bezsenności, a także bólu głowy i zębów. Lawenda jest stosowana także miejscowo w formie płynu, jako dodatek do kremów do pielęgnacji skóry i włosów, a także do smarowania uszkodzeń skóry.

Jest często używana do aromaterapii w przypadku problemów ze snem, w celu poprawy nastroju i złagodzenia stresu. Lawendę wykorzystuje się także w przepisach kulinarnych.

Jak działa lawenda – największe korzyści

Wykazano, że to delikatnie pachnące zioło ma szeroki zakres działania.

Lawenda działa przeciwlękowo i uspokajająco, umożliwiając zrelaksowanie się, wpływając na nasz spokój oraz pomagając w zasypianiu. Lawenda wchodzi w interakcję z neuroprzekaźnikiem GABA, pomagając wyciszyć aktywność mózgu i układu nerwowego, zmniejszając pobudzenie, gniew, agresję i niepokój. To szczególnie ważne w dzisiejszych czasach, gdy każdy z nas codziennie spotyka się z dużym stresem. Lawenda to także naturalny środek przeciwbólowy, który w przypadku niezbyt nasilonego bólu, może nam zastąpić tabletki. Ma także właściwości antybakteryjne, z których można skorzystać stosując ją na podrażnioną skórę. Może wtedy skutecznie zmniejszyć stan zapalny.

Podsumowując – lawenda to jedno z najbardziej wartościowych ziół, które każdy powinien mieć w swojej ziołowej aptece.