Zioła warto uprawiać z gotowej rozsady, zakupionej u ogrodnika w gospodarstwie, na targowisku czy w centrum ogrodniczym – to zadbane, zdrowe rośliny, dzięki czemu łatwo się przyjmują po posadzeniu i dobrze rosną. Rozsadę możemy także wyprodukować samodzielnie z nasion. Na początku może być to sporym wyzwaniem, ale przynosi wiele satysfakcji.

Powiedzmy więc (krok po kroku) o czynnościach, które mają nas doprowadzić do zasiewu:

  1. W sklepie/centrum ogrodniczym kupujemy nasiona (sprawdźmy na opakowaniu datę ważności – nasiona przeterminowane mogą w ogóle nie skiełkować), a także ziemię gotową do ich wysiewu (lekką, przewiewną; będzie wolna od nasion chwastów oraz szkodników i chorób, dzięki czemu młode roślinki nie będą na nie narażone).
  2. Przygotowujemy pojemniki – należy wiedzieć, że najlepsze do wysiewu nasion są plastikowe niskie i szerokie kuwety, ale także miski i doniczki, mogą to być też pojemniczki z odzysku, na przykład po jogurcie – wszystkie powinny mieć otwory w dnie. Muszą być czyste.
  3. Na dnie pojemników umieszczamy warstwy – najpierw drenującą (na przykład skorupki ze starych ceramicznych doniczek, keramzyt czy gruby żwir), następnie 1-2-centymetrową warstwę torfu (która ułatwi podsiąkanie wody), potem – do 3/4 wysokości i naczynia – zakupioną ziemię, a na wierzch ziemię przesianą przez sito. Całość wyrównujemy, na przykład przy użyciu linijki, tak aby podłoże było mniej więcej 2-3 cm poniżej krawędzi pojemnika (wówczas woda po spryskaniu czy podlewaniu będzie równomiernie wsiąkała).
  4. Nasiona wysiewamy równomiernie – możemy posłużyć się zgiętą na pół kartką papieru, z której strącamy nasiona uderzeniami wskazującego palca. Najlepiej jest wysiewać nasiona pod koniec zimy, w marcu, ale możliwy jest też siew rozłożony w czasie, kilka razy w roku, a wówczas możemy stale mieć do dyspozycji młode, najbardziej wartościowe zioła.
  5. Wysiane nasiona posypujemy piaskiem lub przesianą przez sito ziemią, tak aby znajdowały się na głębokości równej dwukrotnej ich grubości. Nasion bardzo drobnych w ogóle nie przykrywamy. Warto umieścić w pojemniku etykietkę z informacją o nazwie gatunku i datą siewu.
  6. Podlewamy zasiewy – wymaga to dużej precyzji, dlatego też warto używać spryskiwacza czy konewki z sitkiem. Podlewanie powinno być dostatecznie obfite. Najlepiej wykonywać tę czynność codziennie w godzinach rannych lub przedpołudniowych.

Ponadto warto dodać, że na ogół po kilku dniach nasiona kiełkują. Jeśli siewki wyrastają zbyt gęsto, należy je przerywać, aby pozostałym roślinom zapewnić przestań i odpowiednie warunki rozwoju. Kiedy siewki podrosną, przesadzamy je do doniczek docelowych.