Firm oferujących sprzedaż odsadków bydła mięsnego nie brakuje. Na co jednak należy zwrócić uwagę, szukając najlepszych cieląt do naszego gospodarstwa? Jak zapewnić minimalizację strat przy zachowaniu satysfakcjonujących wyników? Jak ograniczyć upadki zakupionych zwierząt? Poznaj odpowiedź na te i inne nurtujące Cię pytania czytając ten krótki poradnik.

Genetyki nie przeskoczysz

Wybierając cielęta do zakupu, powinniśmy w pierwszej kolejności sugerować się potencjałem genetycznym danych zwierząt. Bydło tego samego typu może mocno różnić się między sobą. Będzie to miało nieocenione znaczenie w osiąganych przez nie średnich przyrostach dobowych. Nawet najlepsze warunki i perfekcyjnie dobrany plan żywieniowy nie sprawią, że byczki z kiepskim pokrojem będą w stanie nabierać masę w taki samym tempie jak ich genetycznie lepsi rówieśnicy. Dlatego warto zdecydować się na starannie wyselekcjonowane pod względem wartości użytkowej cielaki, kupując je od sprawdzonych i zaufanych dostawców takich jak https://www.rogofarm.pl/.

Pierwsze dni życia cieląt

Badania pokazują, że pierwsze dni życia cieląt mają ogromny wpływ na ich późniejszy rozwój. Decydując się na zakup odsadków nie mamy bezpośredniego wpływu na ich utrzymanie przed transportem. Nie wiemy też jak przebiegał poród i jaką żywotnością wykazywały się cielaki po urodzeniu. Są to jednak pytania, które należy zadać potencjalnym dostawcom, gdyż okres ten jest niezwykle istotny w kształtowaniu się układu immunologicznego bydła.

Opieka weterynaryjna

Decydując się na zakup cielaków ras mięsnych powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na dokumenty weterynaryjne, pozwalające określić stan zdrowia zwierząt w momencie opuszczenia gospodarstwa, a także wskazujące na historię przebytych chorób. Nie należy również zapominać o profilaktyce – w obowiązku hodowcy leży upewnienie się, jakie kroki zostały wykonane przed sprzedażą, a jakie będą musiały zostać wykonane po przybyciu zwierząt do gospodarstwa opasowego. Znane przysłowie „lepiej zapobiegać niż leczyć” okazuję się być bardzo prawdziwe w tym przypadku – taniej jest zainwestować w przeciwdziałanie niż zwalczać skutki ewentualnego wystąpienia choroby.

Transport

Transport uznawany jest za najbardziej stresujący etap produkcji żywca wołowego. Może to być także najważniejszy aspekt przy wyborze firmy zajmującej się sprzedażą cieląt. Powinno się zawsze uważnie sprawdzać, czy dany dostawca spełnia wszystkie normy prawne obowiązujące przy transporcie żywych zwierząt oraz czy dba o ich dobrostan. Stres jest najistotniejszą przyczyną upadków oraz spadku odporności cieląt w pierwszym okresie po zakupie, dlatego tak kluczowe jest jego minimalizowanie.