Kabina każdego ciągnika wykonana jest z wielu elementów. Jednym z nich i to takim, który ma szczególne znaczenie, jest siłownik szyby. Obecnie najczęściej wykorzystywane są siłowniki gazowe. Taki siłownik napełniany jest gazem i dzięki jego sile możliwe jest przyciąganie i podnoszenie tylnej szyby w maszynie rolniczej. Dodać tu warto, że siłownik pełni również funkcję ochronną dla lusterka wstecznego w ciągniku. Zapewnia bowiem ochronę przed promieniami słonecznymi, co pozwala kierowcy ciągnika na wykonywanie pracy w sposób komfortowy. Innymi słowy, może on bez przeszkód korzystać z lusterka nawet przy dużym nasłonecznieniu.

Czym charakteryzuje się siłownik szyby tylnej?

Idealnym modelem siłownika, którym może posłużyć do wyjaśnienia sposobu jego działania, jest siłownik szyby Zetor. Sam siłownik umiejscowiony jest za tylną szybą maszyny. Dzięki temu może skutecznie odbijać światło słoneczne, a to z kolei sprawa, że operator ciągnika może nim sterować bez żadnych problemów. To nie tylko większy komfort pracy, ale i większe bezpieczeństwo. Siłowniki szyby Zetor cechują się bardzo wysoką jakością wykonania. Dzięki temu elementy te są trwałe i wydajne. Są w stanie spełniać swoje zadanie nawet w bardzo trudnych warunkach.

W jaki sposób działa siłownik szyby w ciągniku?

Siłownik szyby Zetor wykorzystuje technologię mikroprocesową. Oznacza to, że kierować ciągnika nie musi w sposób ręczny otwierać i zamykać tylnej szyby. Brak takiej technologii oznacza konieczność zastosowania dość dużej siły przez operatora ciągnika. Jest to zatem spora zaleta siłowników szyby Zetor. Siłownik gazowy automatyzuje cały ten proces, a tym samym sprawia, że jest on bardzo wygodny. Nie bez znaczenia jest również fakt, że siłownik szyby Zetor znakomicie tłumi hałasy z zewnątrz. To także ma ogromny wpływ na komfort pracy.

W jaki sposób wykorzystywany jest siłownik szyby w ciągniku?

Warto podkreślić, że w obecnych czasach siłownik szyby montowany jest już w niemal każdym modelu ciągnika. Dzieje się tak choćby ze względów bezpieczeństwa. Siłownik zapobiega bowiem samoczynnemu otwieraniu się i zamykaniu tylnej szyby. Na koniec dodać jeszcze trzeba, że jest to element wymienny. W przypadku jego uszkodzenia można go bez problemu wymienić na nowy. Co więcej, cena siłowników nie jest wysoka. Decydując się na jego zakup, kierować trzeba się jednak przede wszystkim jego jakością. Siłownik kupiony w sprawdzonym sklepie z częściami i akcesoriami do ciągników, to gwarancja długiej i niezawodnej pracy.